Technologické riešenia tvoria základ technickej infraštruktúry kybernetickej bezpečnosti. Zabezpečenie sietí, systémov a dát si vyžaduje kombináciu proaktívneho monitorovania, autentifikácie, segmentácie a prevencie voči útokom zvonka aj zvnútra.
SIEM systémy umožňujú zber, koreláciu a analýzu bezpečnostných udalostí v reálnom čase. Spojením logov zo serverov, firewallov, IDS/IPS, aplikácií a ďalších komponentov IT infraštruktúry vytvárajú centrálny prehľad o bezpečnostných hrozbách. Pokročilé SIEM riešenia (napr. Splunk, QRadar, Elastic SIEM) využívajú machine learning pre detekciu anomálií a podporu pri riešení incidentov (SOAR).
Virtuálna privátna sieť zabezpečuje šifrovanú komunikáciu medzi používateľom a sieťovými prostriedkami organizácie. VPN znižuje riziko odpočúvania dát pri práci na diaľku, chráni pred MITM útokmi a zabezpečuje, že citlivé údaje neprúdia cez nezabezpečené siete. Dôležitá je integrácia s MFA a politikami prístupu (ZTA – Zero Trust Architecture).
Firewall predstavuje základnú líniu obrany medzi vnútornou a vonkajšou sieťou. Umožňuje filtrovať sieťovú komunikáciu na základe IP adries, portov, protokolov a správania. Pokročilé Next-Generation Firewally (NGFW) kombinujú firewall, antivírus, kontrolu aplikácií a DPI (deep packet inspection). IDS/IPS systémy (intrusion detection/prevention) detegujú a blokujú podozrivú aktivitu v sieti.
MFA zvyšuje bezpečnosť prihlasovania kombináciou minimálne dvoch autentifikačných faktorov: niečo, čo používateľ vie (heslo), má (token, mobil), alebo je (biometria). Nasadenie MFA minimalizuje riziko neoprávneného prístupu aj v prípade kompromitácie prihlasovacích údajov.
Všetky uvedené technológie je potrebné implementovať v súlade s bezpečnostnou architektúrou organizácie, s ohľadom na zásady segmentácie, Least Privilege a obrany v hĺbke (Defense in Depth). Ich účinnosť závisí nielen od technického riešenia, ale aj od správneho návrhu, správy a integrácie do procesov detekcie a reakcie na incidenty.