Na prevádzkovanie voľnej živnosti stačí splniť všeobecné podmienky, pričom nesmie ísť o činnosti, ktoré sú uvedené v § 3 ods. 1 a ods. 2 Zákona č. 455/1991 a nesmú byť v rozpore s dobrými mravmi. Živnosť môže prevádzkovať každá fyzická osoba alebo právnická osoba.
Fyzická osoba môže prevádzkovať živnosť ak má viac ako 18 rokov, je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.
V prípade právnických osôb tieto podmienky musí spĺňať ich štatutárny orgán. Na prevádzkovanie voľnej živnosti musí záujemca o podnikanie získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení, ktoré vydáva miestne príslušný okresný (živnostenský) úrad v postavení jednotného kontaktného miesta (ďalej len "JKM") podľa sídla právnickej osoby (PO), alebo bydliska fyzickej osoby (FO) na základe ohlásenia živnosti. Na získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení musí žiadateľ okrem splnenia všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti aj uhradiť správny poplatok vo výške 5 eur za každú voľnú živnosť v prípade osobného ohlásenia živnosti.
Po splnení všetkých podmienok môže FO, PO už zapísaná do obchodného registra a PO, ktorá sa nezapisuje do obchodného registra začať podnikať už v deň ohlásenia živnosti. FO s trvalým bydliskom v štáte, ktorý nie je členským štátom EÚ, zmluvnou stranou dohody EHP alebo zmluvným štátom OECD, ktoré nemajú udelený pobyt na území SR, vzniká živnostenské oprávnenie najskôr dňom udelenia povolenia na pobyt.
Ohlásenie voľnej živnosti je možné podať:
K ohláseniu voľnej živnosti je potrebné doložiť nasledovné prílohy:
Ministerstvo vnútra vypracúva zoznam označení voľných živností, ktoré sa používajú najbežnejšie, je však možné zvoliť si aj vlastný názov. Najbežnejšie ohlasované sú činnosti v oblastiach:
Celý zoznam odporúčaných voľných živností nájdete na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.