Povolenia na prevádzkovanie zdravotníckych zariadení ambulantnej starostlivosti

Definície jednotlivých druhov zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti sú uvedené vo vyhláške č. 84/2016 Z.z. ktorou sa ustanovujú určujúce znaky jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení.

Ambulancia

Je určená na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktorá nevyžaduje pobyt osoby na lôžku. Existujú 2 druhy ambulancii: všeobecná (všeobecná ambulantná starostlivosť poskytovaná dospelým zo strany všeobecného lekára alebo deťom a dorastu zo strany pediatra) a špecializovaná (špecializovaná ambulantná starostlivosť v špecializačných odboroch a certifikovaných činostiach).

Ambulancie poskytujú ambulantnú starostlivosť (poskytovaná osobe, ktorej zdravotný stav nevyžaduje nepretržité poskytovanie zdravotnej starostlivosti dlhšie ako 24h) všeobecnú alebo špecializovanú. Tento druh starostlivosti je možné poskytovať aj v domácom alebo inom prirodzenom prostredí osoby.

Všeobecnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť poskytuje všeobecný lekár so špecializáciou v špecializovanom odbore všeobecné lekárstvo a lekár so špecializáciou v špecializovanom odbore pediatria, a takisto ním určená zdravotná sestra, ktorá musí mať príslušnú odbornú spôsobilosť. V rámci ambulantnej starostlivosi sa poskytuje ambulantná pohotovostná služba.

Na druhej strane, špecializovaná starostlivosť je poskytovaná zo strany určeného lekára so špecializáciou v inom špecializovanom odbore ako všeobecné lekárstvo, zubný lekŕ alebo zdravotnícky pracovník s príslušnou odbornou spôsobilosťou.

Ako ambulanciu vyhláška v §2 ods.1 definuje aj vozidlo, ktore je osobitne upravené a vybavené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti (ambulancia záchrannej zdravotnej služby, ambulancia rýchlej lekárskej pomoci, ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci, ambulancia rýchlej lekárskej pomoci s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky,  ambulancia vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci „S“). Úlohou týchto vozidiel je poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť pri neodkladnej preprave osoby do zdravotníckeho zariadenia.

Ambulantná starostlivosť je teda spojená s poskytovaním ambulantnej pohotovostnej služby. Tento typ pohotovostnej služby bol zavedený zákonom č. 257/2017 Z.z., ktorý novelizoval zákon č. 576/2004 Z.z. Ambulantná služba tak nahradila dovtedy existujúcu lekársku službu prvej pomoci. Rozlišujeme dva druhy ambulantnej pohotovostnej služby (APS):

  1. ambulantná

               a) pevná - poskytovaná poskytovateľom oprávneným, na základe vydaného povolenia, prevádzkovať ambulanciu pevnej APS (organizátor) v pracovných dňoch v čase medzi 16h-22h a v dňoch pracovného pokoja v ćase medzi 7h-22h. Môže byť poskytovaná aj v domácom či inom prirodzenom prostredí osoby, ktorej je poskytovaná zdravotná starostlivosť. Návštevná pohotovostná služba však nezbavuje organizátora jeho povinnosti zabezpečiť poskytovanie pevnej APS v ambulancii pevnej APS, a preto je potrebné, aby návšetvná služba bola zabezpečovaná iným lekárom! Poskytovanie APS musí byť zabezpečené organizátorom, a to prostredníctvom odborne príslušného „dobrovoľného“ lekára:
- všeobecný lekár alebo internista APS pre dospelých
- pediater pre deti a dorast.
Organizátor má povinnosť uzatvoriť s týmto lekárom pracovnopŕavnu alebo inú odbornú zmluvu a musí mu vyplácať zákonom stanovenú minimálnu finančnú odmenu. Organizátor má takisto povinnosť oznamovať príslušnému samosprávnemu kraju zabezpečenie poskytnutia APS. Úlohou samosprávneho kraja je aj zabezpečiť poskytovanie APS v prípade, že ju samotný organizátor nedokáže zabezpečiť sám. V takom prípade organizátor musí vždy samosprávny kraj o tejto skutočnosti informovať. Samosprávny orgán zabezpečuje zverejnenie rozpisu poskytovania pevnej APS na svojom webovom sídle. Fikcia doručenia rozpisu poskytovateľom je platná nasledujúci deň po jeho zverejnení na webe.
​               b) doplnková - poskytovaná organizátorom nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v pracovných dňoch v ćase medzi 16h-22h a nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín počas dní pracovného pokoja v ćase medzi 7h-22h, a to v prípade, ak má organizátor vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie doplnkovej APS. Tento druh pohotovostnej služby zabezpečuje organizátor v spádovom území, v ktorom sa nachádza pevný bod, pre ktorý mu bolo vydané povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej APS pre dospelých alebo pre deti a dorast. Na rozdiel od pevnej, zriadenie doplnkovej APS podlieha územnosprávnym obmedzeniam (riadená podľa spádového územia, v ktorom sa nachádza pevný bod). Hlavným rozdielom medzi pevnou a dolnkovou APS je ten, že doplnková vzniká a funguje na dobrovoľnej báze a nahrádza pevnú APS tam, kde táto druhá menovaná je nepostačujúca. Na druhej strane, dostupnosť doplnkovej APS je časovo neobmedzená (jediná podmienka je, že musí byť minimálne 2 hodiny dostupná včase prevádzkovania pevnej APS). Pre prevádzkovanie oboch druhov APS je rovnako potrebné najprv získať povolenie. Zákon č. 578/ 2004 Z.z. definuje v § 13,ods.8 osobitné prílohy, ktoré je žiadateľ povinný vo svojej žiadosti uviesť, a tiež ustanovuje v §14 povinnosť vyberového konania, ktoré vedie výberová komisia. Ďalšie podrobnosti pre obdržanie povolenia pre prevádzkovanie APS nájdete vo Vyhláške MZ SR č. 349/ 2017 Z.z. .

  1. zubnolekárska

​               V zmysle §8 b) zákona č. 576/2004 Z.z. zubno-lekárska pohotovostná služba predstavuje druh zdravotnej starostlivosti, ktorou sa zabezpečuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti v rámci poskytovania špecializovanej zubnolekárskej ambulantnej starostlivosti. Rozpis jej poskytovania je zabezpečený samosprávnym krajom, ktorý rovnako zodpovedá za jeho zverejnenie na webovej stránke, pričom platí fikcia doručenia všetkým poskytovateľom po 10. dni od tohto zverejnenia. Tu je potrebné si takisto uvedomiť, že samosprávny kraj nie je poskytovateľom tohto typu ambulantnej služby, keďže ako orgán verejnej správy vydáva v tomto prípade len povolenia. Bližšie informácie k rozličným druhom ambulancií poskytujúcich šepcializovanú ambulantnú starostlivosť (napr. gynekologicko-pôrodnícka, psychiatrická, klinickej psychológie) môžete nájsť v Prílohe č. 1 k vyhláške č. 84/2016 Z.z..

Podmienky pre udelenie povolenia na prevádzku sú pri zubno-lekárskej pohotovostnej službe totožné s podmienkami pri APS, ktoré sú uvedené vyššie (t.j. osobitné prílohy pri žiadosti, výberové konanie a pod.). 

  • zariadenie na poskytovanie jednodňovej starostlivosti - v ktorom sa vykonávajú odborné zákroky, pri ktorých sa predopkladá nepretržitý pobyt osoby na lôžku nie dlhší ako 24 hodín
  • stacionár - poskytuje zdravotnú starostlivosť osobe, ktorej zdravotný stav si vyžaduje opakované denné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nadväznosti na inú ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť. Viac informácii o dennom stacionárovi nájdete v Zákone o sociálnych službách č. 448/2008 Z.z.
  • poliklinika - zariadenie, v ktorom je prevádzkovaných viacero ambulancií poskytujúcich všeobecnú alebo špecializovanú ambulantnú starostlivosťna jednom spoločnom mieste
  • agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti - určená pre poskytovanie komplexnej domácej ošetrovateľskej alebo pôrodnej starostlivosti za podmienok uvedených v tejto vyhláške
  • zariadenie spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek - ktoré je určené na zabezpečovanie a vykonávaie vyšetrení, rozborov, skúšok či liečby v súvislosti s poskytovanou ambulantnou alebo ústavnou zdravotnou starostlivosťou
  • mobilný hospic - je určený na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v prirodzenom prostredí osoby zdravotným pracovníkom hospicu. Používa sa primárne v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám, ktoré trpia nevyliečiteľnou chorobou, a ktorých osobným prianím je, aby boli liečení v ich domácom prostredí.
  • tkanivové zariadenie - je určené na odber, testovanie, skladovanie či distribúciu tkanív alebo buniek, ktoré sú zväčša používané na transplantácie či rôzne výskumné ciele. Podľa európskej smernice 2004/23/ES podlieha pravidelnej povinnej inšpekcii. Na Slovensku funguje napr. Nádorové tkanivové zariadenie Onkologického ústavu sv. Alžbety, ktoré archivuje nádorové tkanivá. Tieto tkanivá môžu byť v budúcnosti podrobené ďalším analýzam, ktoré v súčasnosti nie je možné realizovať. Tkanivové zariadenia sú teda veľmi dôležité pre vývoj vedeckých poznatkov v oblasti zdravotníctva a medicíny.Podľa §13 ods. 9, je žiadateľ o povolenie na prevádzkovanie tkanivového zariadenia povinný uviesť vo svojej žiadosti aj druh činnosti alebo druhy činností, ktoré bude vykonávať podľa osobitného predpisu.
  • biobanka - predstavuje nový druh zdravotníckeho zariadenia pre poskytovanie ambulantnej zdravotnej staroslivosti na území SR.Je určená pre uskladňovanie ľudských vzoriek v rámci liečebno-preventívneho účelu. Vzhľadom na čoraz rýchlejší nárast technologických napredovaní v oblasti biomedicínskeho výskumu predstavuje tento druh zariadení vysoko-organizovaný programovaný systém odberu, spracovania a následného dlhodobého uskladnenia biologického materiálu, ktorý bol získaný od pacientov s rozličnými chorobnými diagnózami. Biobanky tento materiál uskladňujú v extrémne nízkych teplotách a vďaka ním sa môže aj SR zapájať do významných medzinárodných výskumných projektov. Podľa §13 ods. 9, je žiadateľ o povolenie na prevádzkovanie biobanky povinný uviesť vo svojej žiadosti aj druh činnosti alebo druhy činností, ktoré bude vykonávať podľa osobitného predpisu.
  • referenčné laboratórium - je určené na overovanie laboratórnych výsledkov, vykonávanie rôznych druhov expertíz alebo na konzerváciu biologických vzoriek zo živej či mŕtvej osoby.

Špecifickými sú dva nové zariadenia poskytujúce ambulantnú zdravotnú starostlivosť, ktoré boli vložené do zákona č. 578/ 2004 Z.z. na základe novely z roku 2020 (zákon č. 125/ 2020 Z.z.). Úlohou týchto dvoch druhov zariadení je vykonávať odber biologického materiálu osobám podozrivým z ochorenia Covid-19 a poskytovať im príslušnú zdravotnú starostlivosť. Jedná sa o:

  • mobilné odberové miesto (MOP) - Do §4 zákona č. 578/ 2004 Z.z. bola doplnená definícia poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o osobu, ktorá túto starostlivosť poskytuje na základe rozhodnutia o nariadení mobilného odberového miesta. Ďalej bol doplnený aj zákon č. 355/ 2007 o ochrane zdravia, a to tak, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva môže v čase krízovej situácie z dôvodu ochorenia Covid-19 uložiť držiteľom povolenia na prevádzkovanie zdravotníckych zariadení nariadiť povinnosť vytvoriť vlastné mobilné odberové miesto („rozhodnutie o nariadení vytvorenia MOM“). Okrem obligatórneho vytvorenia MOP zákon upravuje aj fakultatívne zriadenie. Ide o možnosť podať žiadosť o povolenie prevádzkovania MOM zo strany žiadateľa, pričom postup je v podstate rovnaký, ako v prípade všetkých ostatných zariadení pre poskytovanie ambulantnej či ústavnej zdravotnej starostlivosti ( MOM je klasifikované ako ambulantné zariadenie). Všetky podmienky týkajúce sa žiadateľa ako aj náležitosti žiadosti o povolenie môžete nájsť v tomto novelizovanom zákone. Žiadosť sa podáva Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva príslušného podľa miesta prevádzkovania MOP a v tomto prípade pôjde o vydanie klasického „povolenia“ na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia (MOM).

Súčasná platná legislatíva nerozlišuje medzi MOM na PCR a na antigénové testovanie (postupy a povinnosti sú rovnaké). Na druhej strane niektoré práva a povinnosti prevádzkovateľov sa môžu líšiť vzhľadom na rozlične druhy vykonávaných testov (PCR Covid-Pass, Ag MZSR, Ag bezplatný, Ag Návrat do škôl 2021, Ag pre zamestnancov, PCR pre samoplatcov, Ag pre samoplatcov atď.
Netreba zabúdať, že MOM, tak ako ktorékoľvek iné ambulantné zariadenie musí spĺnať prísne materiálno-technické podmienky zabezpečenia, ktoré sú definované vo vyhláške MZ SR č. 183/ 2020 Z.z. o minimálnych požiadavkách na persónalne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie MOM.

Po získaní povolenia je potrebné, aby prevádzkovateľ získal prístup do internetovej aplikácie s názvom AMBULANCIA. Po svojom prvom prihlásení je potrebné, aby skontroloval svoje osobné údaje, ako aj údaje o svojom zariadení. Takisto má povinnosť požiadať o schválenie ordinačných hodín (pokiaľ sa rozhodne vykonávať PCR aj Ag testovanie, je potrebné požiadať o schválenie dvoch rozvrhov ordinačných hodín). Ďalšou z hlavných povinnosti prevádzkovateľa je, aby zabezpečil pravidelné nahlasovanie výsledkov vykonaných testovaní (prostredníctvom dvoch internetových aplikácií- ezdravie a ISZI). Zoznam všetkých povinnosti (spolu s pravidelnými aktualizáciami) v súvislosti s prevádzkovaním MOM môžete nájsť tu.

  • epidemiologcká ambulancia - Zákon uvádza dve podkatégorie tohto typu ambulancie - pre dospelých a pre deti a dorast. Žiadosť o povolenie na jej zriadenie môže podať výlučne len samosprávny kraj alebo PO, ktorá bola zriadená samosprávnym krajom za podmienok ustanovených v tomto zákone. Žiadosť sa v tomto prípade podáva MZ SR, ktoré rozhodnutie vydá do troch pracovných dní.