Rozhlas a televízia

Základným predpisom, ktorý ustanovuje podmienky na povolenie poskytovania služieb v oblasti rozhlasu a televízie, je zákon č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách.

Čo sú to elektronické komunikačné siete?
Je to súhrnný pojem pre funkčnú prepojenú sústavu prenosových systémov, a ak je to potrebné, prepájacích alebo smerovacích zariadení, vrátane sieťových prvkov, ktoré nie sú aktívne, ktoré umožňujú prenos signálov po vedení, rádiovými, optickými alebo inými elektromagnetickými prostriedkami, vrátane družicových sietí, pevných sietí s prepájaním okruhov a s prepájaním paketov, internetu a mobilných pozemských sietí, sietí na rozvod elektrickej energie v rozsahu, v ktorom sa používajú na prenos signálov, sietí pre rozhlasové a televízne vysielanie a káblových distribučných systémov bez ohľadu na druh prenášaných informácií.  

Elektronické komunikačné služby 
Zákon o elektronických komunikáciách definuje elektronickú komunikačnú službu ako službu, ktorá je obvykle poskytovaná za odplatu a ktorá spočíva úplne alebo prevažne v prenose signálov v sieťach, vrátane telekomunikačných služieb a prenosových služieb v sieťach používaných na rozhlasové a televízne vysielanie. Ďalej zákon upozorňuje na fakt, že táto služba nie je poskytovanie obsahu ani zabezpečenie alebo vykonávanie redakčného dohľadu nad obsahom prenášaným pomocou sietí a služieb a nezahŕňa služby informačnej spoločnosti, ktoré nespočívajú úplne alebo prevažne v prenose signálov v sieťach. 

  • Verejná služba: verejne dostupná služba, o ktorej používanie sa môže uchádzať každý záujemca. Verejná telefónna služba je verejná služba na priame alebo nepriame vytváranie a prijímanie národných a medzinárodných volaní prostredníctvom jedného alebo viacerých čísel národného alebo medzinárodného číslovacieho plánu.
  • Predplatená služba: služba poskytovaná na základe vopred uhradenej finančnej čiastky, z ktorej sa poplatok za poskytované služby alebo za služby informačnej spoločnosti2) priebežne odpočítava.
  • Volanie: spojenie zostavené prostredníctvom verejnej služby, ktoré umožňuje obojsmernú hlasovú komunikáciu.
  • Interoperabilita služieb: je také nastavenie prenosových parametrov služby, pridružených prostriedkov a rozhraní, ktoré umožňuje komunikáciu medzi koncovými užívateľmi alebo medzi koncovým užívateľom a podnikom poskytujúcim službu prostredníctvom technologicky rôznych sietí. 

Povolenia na poskytovanie sietí a služieb 
Poskytovať siete alebo služby možno len na základe všeobecného povolenia vydaného Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb v zmysle Zákona o elektronických komunikáciách. Ak na poskytovanie siete alebo služby je potrebné udeliť individuálne právo na používanie čísel alebo frekvencií, podnik požiada o udelenie týchto práv podľa § 31 alebo podľa § 32 Zákona o elektronických komunikáciách. 

Podmienky pre vydanie povolenia: 
Podnik je povinný zabezpečiť, aby verejná sieť, služby a pridružené prostriedky zodpovedali technickým normám a technickým špecifikáciám pre siete a služby, v súlade s článkom 17 Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/21/ES o spoločnom regulačnom rámci pre elektronické komunikačné siete a služby, a to najmä z hľadiska: 

  • bezpečnosti prevádzky siete.
  • udržiavania celistvosti a neporušiteľnosti siete,
  • prevádzkyschopnosti služieb.
  • pripojenia koncových zariadení.
  • prepojenia sietí. 

Podniku taktiež vzniká oznamovacia povinnosť: 
(1) Podnik, ktorý chce poskytovať siete, služby alebo siete a služby je povinný oznámiť tento zámer úradu najneskôr pred predpokladaným termínom začatia ich poskytovania. 
(2) Oznamovacia povinnosť sa vzťahuje aj na všetky zmeny a zrušenie poskytovania siete, služby alebo siete a služby, ktoré boli podnikom oznámené podľa § 14 ods. 1 zákona o elektronických komunikáciách,  aj na zmeny údajov podľa § 14 ods. 2 zákona o elektronických komunikáciách. 
(3) Podnik splní oznamovaciu povinnosť doručením dostatočného a úplného písomného oznámenia úradu podľa § 14 ods. 2  zákona o elektronických komunikáciách podľa prílohy tohto povolenia. 

Administratívne úhrady 
Podnik je povinný platiť administratívne úhrady podľa  § 6 ods. 5 zákona o elektronických komunikáciách vo výške 0,08 % z ročných tržieb z poskytovania sietí, služieb alebo sietí a služieb za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie, pričom najnižšia úhrada je 1000 Sk alebo ich ekvivalent v EUR (prepočítaný podľa konverzného kurzu), a to aj vtedy, ak podnik nemal žiadne tržby. 
Povinnosť, ktorá vyplýva z tejto zásady sa odvíja od dvoch hlavných faktorov: 

  • podvojného účtovníctva povinný predkladať úradu štatistický výkaz ziskov a strát spolu s prílohou, ktorá bude obsahovať tržby súvisiace výlučne s poskytovaním sietí, služieb alebo sietí a služieb, 
  • jednoduchého účtovníctva povinný predkladať úradu výkaz o príjmoch a výdavkoch spolu s prílohou, ktorá bude obsahovať príjmy súvisiace výlučne s poskytovaním sietí, služieb alebo sietí a služieb. 

Individuálne povolenia:  

Individuálne povolenie na používanie čísel 

Zákon určuje, že čísla je možné používať len na základe individuálneho povolenia na používanie čísel. Individuálne povolenie na používanie čísel je rozhodnutie úradu o pridelení čísel uvedených v národnom číslovacom pláne. Úrad pridelí čísla na základe žiadosti podniku, ktorý poskytuje verejnú sieť alebo verejné služby alebo na základe žiadosti osoby požadujúcej pridelenie harmonizovaného európskeho čísla sociálneho významu na účely poskytovania harmonizovaných služieb sociálneho významu, do troch týždňov od doručenia žiadosti, ktorá má všetky náležitosti v zmysle ust. § 55 ods. 4 Zákona o elektronických komunikáciách.

Žiadosť v zmysle ust. § 55 ods.4 Zákona o elektronických komunikáciách musí obsahovať:

  • identifikačné údaje žiadateľa
  • údaje o požadovaných číslach
  • účel použitia čísel
  • čas používania čísel
  • prílohu, ktorou sú doklady o splnení podmienok na pridelenie harmonizovaného európskeho čísla sociálneho významu podľa osobitného predpisu, ak sa požaduje takéto číslo

Individuálne povolenie na používanie frekvencií 
Naopak, čo sa týka frekvencií, tie je možné používať len na základe všeobecného povolenia na používanie frekvencií alebo na základe individuálneho povolenia na používanie frekvencií. Individuálne povolenie na používanie je rozhodnutie úradu o pridelení frekvencií a o určení podmienok, za ktorých je možné frekvencie používať, alebo rozhodnutie úradu o pridelení frekvencií alebo rozhodnutie o určení podmienok, za ktorých je možné frekvencie používať. Úrad vydá toto povolenie len v následných prípadoch: 

  • predchádzanie škodlivému rušeniu, 
  • zabezpečenie technickej kvality služby, 
  • zabezpečenie efektívneho využívania frekvenčného spektra, alebo 
  • plnenie iných cieľov všeobecného záujmu vymedzených v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná. 

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb vydá individuálne povolenie najneskôr do šiestich týždňov odo dňa doručenia úplnej žiadosti, ak ide o frekvencie, ktoré sú k dispozícii podľa plánu využívania frekvenčného spektra. Ak je žiadateľov o pridelenie tých istých frekvencií viac, úrad vydá individuálne povolenie podľa poradia, v akom boli žiadosti doručené. Všetky náležitosti žiadosti sa nachádza v ust. § 35 ods. 6 Zákona o elektronických komunikáciách. 

Držiteľom individuálneho povolenia môže byť:

  • fyzická osoba, ktorá dosiahla vek 18 rokov a má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, a ak ide o individuálne povolenie na používanie frekvencií na prevádzku amatérskej stanice, fyzická osoba, ktorá dosiahla vek 14 rokov,
  • fyzická osoba – podnikateľ,
  • právnická osoba.

Žiadosť o vydanie individuálneho povolenia na používanie frekvencií musí v zmysle zákona obsahovať:

  • identifikačné údaje žiadateľa a dátum narodenia, ak je žiadateľom o individuálne povolenie na prevádzku amatérskej stanice fyzická osoba,
  • počet, typ a umiestnenie rádiových zariadení, ako aj vysielacích a prijímacích antén, ak je to potrebné,
  • požadovanú frekvenciu alebo frekvenčné pásmo a vymedzenie predpokladaného územia, ak je to potrebné,
  • účel a spôsob použitia rádiových zariadení vrátane ich technických údajov a údajov o vysielacích a prijímacích anténach spolu s vyžarovacími diagramami, ak nie sú už záväzne ustanovené v medzinárodnej zmluve, ktorou je Slovenská republika viazaná,
  • kontaktné údaje o osobe oprávnenej konať v mene žiadateľa a kontaktné údaje o osobe zodpovednej za obsluhu rádiového zariadenia a osvedčenie o jej osobitnej odbornej spôsobilosti, ak to tento zákon ustanovuje,
  • predpokladaný termín uvedenia rádiového zariadenia do prevádzky a začatia poskytovania služby, ak je to potrebné,
  • osvedčenú kópiu licencie vysielateľa na analógové vysielanie udelenú podľa osobitného predpisu, ak ide o individuálne povolenie na rozhlasové analógové vysielanie,
  • obdobie, na ktoré žiadateľ žiada o pridelenie frekvencií, ak ho neurčí úrad
  • požadované identifikačné znaky, ak sú pre daný druh služby nevyhnutné,
  • ďalšie údaje, ak sú potrebné na plnenie úloh podľa medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná alebo ktoré vyplývajú z členstva Slovenskej republiky v medzinárodných organizáciách.