Strava sa stala veľmi obľúbenou aplikáciou na sledovanie športových aktivít a tréningových plánov. Najmä počas pandémie Covid-19 sa stala veľmi využívaným prostriedkom, ktorý aspoň čiastočne nahradil fitnes centrá a možnosť sa aspoň online stretnúť s priateľmi a spĺňať športové ciele. Momentálne aplikáciu používa vyše sto miliónov ľudí po celom svete. Aplikácia priniesla naozaj široké portfólio rôznych typov športov a možnosť zaznamenávať aktivity a zdieľať ich priateľom. Avšak po čase sa ukázalo, ako to môže byť zneužité.
Obľúbenou súčasťou aplikácie Strava je práve možnosť zaznamenať si svoj pohyb, či už počas behu, chôdze alebo bicyklovania sa. Takto zaznamenanú aktivitu dokážu následne v rámci svojej skupiny zdieľať a porovnávať sa. Ďalšia možnosť, ktorú Strava ponúka je takzvaná „Heatmap“. Touto funkciou dokážete zaznamenávať svoj pohyb v lokalite, kde sa nachádzate a anonymne ho zdieľať medzi ostatných užívateľov. Jej význam spočíva najmä v sledovaní frekventovaných miest, pokiaľ chcete spoznať ľudí s podobným záujmom ako máte vy. Alebo práve naopak sledovať miesta, ktoré takmer nikto nenavštevuje. Táto funkcionalita sa zdala byť veľmi užitočná, pokiaľ sa na univerzite v Severnej Karolíne nerozhodli na ňu bližšie pozrieť.
Traja odborníci z tejto univerzity sa domnievali, že pomocou tejto funkcie sa dokáže osoba dopátrať k vašej adrese bydliska. Samotný proces začal stihnutím aplikácie a následným použitím dát z funkcie „Heatmap“. Zamerali sa na trasy vedľa chodníkov, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzali domy. Nakoľko ľudia stravu najčastejšie spúšťajú a zastavujú ešte doma prípadne pred domom, tieto trasy vždy začínajú a končia v presnej adrese bydliska. Následne sa tieto údaje spojili so skutočnou mapou a dokázali k miestam priradiť aj presné adresy. Čím viac bola osoba na Strave aktívna a viac činností zaznamenávala, tým jednoduchšie bolo presne adresu stanoviť. Takto presne sa im to podarilo cca v 38% prípadoch.
Existuje niekoľko možností, ako sa vyhnúť takémuto zdieľaniu dát. Funkciu „Heatmap“ celkom vypnúť alebo spúšťať takéto zaznamenávanie nie hneď doma či v jeho blízkosti. Ďalšou možnosťou je v nastaveniach zmeniť svoj profil z verejného na súkromný, čím sa zamedzí prístup neznámych osôb. Taktiež prišli s návrhom pre samotnú Stravu na vytvorenie diskrétnej zóny vo vybranom okolí, kde sa nebudú zobrazovať tieto údaje.
Aj samotní vývojári aplikácie sa k daným obavám ohľadom úniku dát vyjadrili v zmysle, že každý užívateľ má svoje súkromie pod kontrolou a súhlasil so zdieľaním. V prípade, že nechce, aby funkcia „Heatmap“ zaznamenávala ich pohyb, môže tak kedykoľvek urobiť.
Zaujímavým prípadom v spojitosti s funkciou „Heatmap“ bolo zaznamenanie pohybu na miestach, kde by ste to naozaj nečakali, ako sú odľahlé miesta v Afganistane či Sýrii. Neskôr sa zistilo, že sú to lokality tajných základní, kde slúžia vojaci používajúci túto aplikáciu. Takto jednoducho mohli byť zobrazené lokality základní, ktoré mali byť prísne utajené. Nakoľko to môže predstavovať naozaj vážny problém, vojaci slúžiaci na týchto základniach majú prísny zákaz nosiť akékoľvek zariadenia so sebou.