Ministerstvo financií SR spolu s Finančnou správou SR zavádzajú viaceré opatrenia, ktoré by mali zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 a ktoré by mohli zmierniť dopady mimoriadnej situácie na podnikateľské prostredie. Za týmto účelom rokuje ministerstvo so zástupcami podnikateľských združení a so zástupcami firiem. Ministerstvo takisto za týmto účelom zriadilo pracovnú skupinu, ktorej cieľom je analýza všetkých finančných otázok majúcich dopad na podnikateľské subjekty a ich likviditu. Jednou z takýchto otázok je aj otázka týkajúca sa povinnosti daňovníka podať daňové priznania, zaplatiť a odviesť daň štátu. Hlavným cieľom pripravovaných opatrení je najmä to, aby daňovníci neboli nijako sankcionovaní za nesplnenie si svojej daňovej povinnosti v dôsledku momentálnej situácie. Dôkazom aktivity ministerstva a finančnej správy je aj skutočnosť, že finančná správa v súčasnej dobe usmerňuje správcov dane, ako reagovať v tejto meniacej sa situácii. Bližšie o odkladu podania daňových priznaní a daňovej povinnosti sa dozviete v tomto článku, ktorý reflektuje aj aktuálnu situáciu v súvislosti s nástupom novej vlády SR.
Dňa 18.03.2020 vláda SR schválila Návrh nariadenia o zániku daňového nedoplatku zodpovedajúceho nezaplatenej sankcii prislúchajúcej k zaplatenej dani z príjmov. Na základe nariadenia sa občanom a podnikateľom, ktorí mali povinnosť podať daňové priznanie a uhradiť daň v termínoch do 31. marca, do 30. apríla a do 31. mája, odpustí sankcia, ktorou je pokuta a úrok z omeškania za oneskorené podanie daňového priznania a zaplatenie dane, ak tak urobia do 30. júna 2020. Tieto sankcie zanikajú aj daňovému subjektu, ktorý podá daňové priznanie v zákonom ustanovenej lehote, avšak daň zaplatí najneskôr do 30. júna 2020 (napr. z dôvodu nedostatku financií).
Vyššie uvedené nariadenie sa vzťahuje rovnako aj na nepodnikateľov, voči ktorým boli prvé opatrenia prijaté už dňa 13.03.2020. Daňovníkom, ktorí nemajú povinnosť komunikovať s finančnou správou elektronicky (t. j. podávajú papierové daňové priznanie), sa tak lehota na podanie daňového priznania a zaplatenie dane bez sankcií presúva z 31. mája 2020 na 30. júna 2020.
Predmetné nariadenie sa dotýka aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorým držitelia poskytli plnenia (peňažné a nepeňažné plnenia) a ktorým zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov ukladá povinnosť zraziť a odviesť daň zrážkou (bližšie predložiť oznámenie o zrazení a odvedení dane z príjmov v lehote do 31. marca 2020). Lehota na podanie oznámenia o zrazení a odvedení dane z príjmov, ako aj povinnosť zaplatenia dane sa aj v tomto prípade presúva bez hrozby sankcie na 30. jún 2020.
Uvedené opatrenia v praxi takisto znamenajú aj to, že nie je potrebné, aby daňovník podal oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania, resp. žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania (v prípade tých daňovníkov, ktorí sú v konkurze, likvidácii alebo dedičom zomretého daňovníka). Z uvedeného vyplýva, že ak aj daňovník, ktorý je v konkurze, v likvidácii alebo je dedičom zomretého daňovníka a žiadosť o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania nestihol podať najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania (t. j. do 17. marca 2020), je daňovníkom, na ktorého sa nariadenie vzťahuje, nakoľko je daňovníkom, ktorý mal podať daňové priznanie v lehote do 31. marca 2020.
Odlišná situácia je v prípade, ak si chce daňovník, ktorému počas zdaňovacieho obdobia plynuli zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí, predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o šesť kalendárnych mesiacov. V takomto prípade je daňovník stále povinný podať odklad najneskôr do 31. marca 2020 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny rok).
Odklad daňového priznania o šesť kalendárnych mesiacov za rok 2019
Daňovník, ktorý nie je daňovníkom v konkurze, v likvidácii alebo dedičom zomretého daňovníka a zároveň mu počas zdaňovacieho obdobia plynuli zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí, si môže predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov, a to formou podania oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania najviac o šesť kalendárnych mesiacov - novou predĺženou lehotou na podanie daňového priznania pre tohto daňovníka bude 31. júl 2020, 31. august 2020 alebo 30. september 2020.
Fyzické osoby, ktoré si chcú predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania za rok 2019, sú povinné použiť predpísaný vzor oznámenia – tlačivo ,,Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 písm. a) alebo b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov“ je zverejnené aj v elektronickej podobe na webovej stránke Finančného riaditeľstva SR.
Fyzická osoba, ktorá je podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka a je registrovaná pre daň z príjmov podľa § 49a o dani z príjmov je povinná podať oznámenie na predpísanom tlačive elektronicky.
Na účely predĺženia lehoty na podanie daňového priznania sa za zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov analogicky považujú príjmy v zmysle § 16 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z.. Ide o tzv. recipročné príjmy. Pri aktívnych príjmoch ide napr. o príjem zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí, zo služieb vrátane obchodného, technického a iného poradenstva, z činnosti umelca, športovca, artistu, príjem z činnosti vykonávanej v zahraničí prostredníctvom stálej prevádzkarne. Za pasívne príjmy sa považuje napr. príjem z nakladania s nehnuteľnosťou umiestnenou v zahraničí, licenčné poplatky plynúce od platiteľa tohto príjmu, ktorý je rezidentom iného zmluvného štátu.
V prípade, ak si daňovník odkladom predĺži lehotu na podanie daňového priznania z dôvodu dosiahnutia zdaniteľných príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraniční a správca dane zistí, že v úhrne zdaniteľných príjmov neuviedol žiaden príjem zo zdrojov v zahraniční, upraví lehotu na podanie daňového priznania a dátum splatnosti dane na dátum 30. júna 2020. Ak daňovník nepodá daňové priznanie do 30. júna 2020 a v tejto lehote nezaplatí vypočítanú daň, správca dane mu uloží sankciu a vyrubí úrok z omeškania z dlžnej sumy. Fyzická osoba je povinná podať oznámenie o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania najviac o šesť celých kalendárnych mesiacov príslušnému správcovi dane (t. j. podľa miesta trvalého pobytu), a to stále najneskôr do 31. marca 2020. V oznámení uvedie novú lehotu, ktorou môže byť len koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie.
Ak by daňovník zistil, že v podanom oznámení uviedol nesprávne či neúplné údaje, podá nové oznámenie, v ktorom uvedie správne údaje. Ak sa rozhodne, že daňové priznanie podá v inej (predĺženej) lehote, najneskôr do 31. marca 2020 podá nové oznámenie, v ktorom uvedie novú (predĺženú) lehotu. To znamená, že lehotu na podanie daňového priznania možno opätovne predĺžiť (najviac však do 30. septembra 2020) , ak sa nové oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podá najneskôr do 31. marca 2020. Túto skutočnosť vyznačí krížikom na úvodnej strane oznámenia a uvedie dátum podania predchádzajúceho oznámenia.
Daňová povinnosť je splatná v lehote uvedenej v oznámení, a to aj v prípade, ak by daňovník podal daňové priznanie pred týmto termínom. Daňovník môže podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania aj v prípade, ak už podal daňové priznanie, ale ešte neuplynula lehota na podanie daňového priznania (t. j. do 31. marca 2020). Podaním predmetného oznámenia sa mu totiž predĺži lehota na zaplatenie dane, a to aj vtedy, ak nepodá opravné daňové priznanie.
Ak fyzická osoba zašle príslušnému správcovi dane oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania a až dodatočne zistí, že jej nevznikla povinnosť podať daňové priznanie za toto zdaňovacie obdobie, daňovník by mal túto skutočnosť správcovi dane oznámiť. Daňovník je povinný podať daňové priznanie (a to aj nulové), ak ho na jeho podanie správca dane vyzve.
Potenciálne opatrenia na zmiernenie ekonomických dopadov v zmysle rokovaní novej vlády SR
Nová vláda a parlament SR budú rokovať o prijatí aj ďalších opatrení, ktorými by sa mali zmierniť ekonomické dopady mimoriadnej situácie SR na podnikateľské subjekty. Poslanec SaS a šéf finančného výboru Marián Viskupič navrhované opatrenia uvádza ako ,,pracovnú verziu opatrení na podporu ekonomiky“. Opatrenia by mali byť prijímané v rámci skráteného legislatívneho procesu a o ich konkrétnej podobe Vás budeme informovať po ich zavedení. Spomedzi navrhovaných opatrení, o ktorých sa uvažuje, považujeme za najdôležitejšie uviesť nasledovné možné opatrenia
1. Opatrenia súvisiace s daňami a clami
- odpustenie dane z motorových vozidiel za 2. kvartál (pri preddavkoch, resp. refundácia nad sumu 100,- Eur pri celoročnej platbe vopred),
- zrušenie všetkých limitov na odpis daňovej straty,
- predĺženie lehoty na zaplatenie colného dlhu z 10 dní na 40 pre dovozcov z tretích krajín.
2. Opatrenia pre živnostníkov
- odpustenie povinnosti platiť minimálne odvody živnostníkov za mesiac marec, apríl a máj 2020,
- možnosť prerušenie živnosti najmenej na 1 mesiac (v súčasnosti 6 mesiacov), najviac však na 3 roky
3. Opatrenia pre maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby (v zmysle opatrenia č. 2595 ÚVZ SR) a odôvodnené prípady (firmy, ktoré dodávajú výlučne maloobchodu, a pod.) a prevádzky, ktoré boli postihnuté zatvorením škôl (napr. súkromné škôlky)
- odloženie povinnosti platiť zdravotné a sociálne odvody za mesiac február, marec a apríl 2020 bez záznamu v registri neplatičov. Odvody za máj 2020 by mali byť splatné v riadnom termíne (v júni 2020). Výška dočasne nezaplatených odvodov sa následne rozpočíta bezúročne na 18 mesačných splátok, ktoré budú splatné od júla 2020 do decembra 2021,
- odloženie povinnosti platiť DPH za mesiac február, marec a apríl 2020. DPH za máj 2020 by mala byť splatná v riadnom termíne (25.jún 2020). Výška dočasne nezaplatenej DPH sa následne rozpočíta bezúročne na 18 mesačných splátok, ktoré budú splatné od júla 2020 do decembra 2021,
- zavedenie inštitútu ,,Karanténa PN a OČR“. Dávku v PN a OČR (55% z hrubého platu, cca 70% z čistého platu) by od prvého dňa (najskôr od 09.03.2020) hradila Sociálna poisťovňa. Karanténna PN sa uplatní, ak musí ísť zamestnanec do karantény alebo o nej rozhodne zamestnávateľ v prípade, že musel zavrieť/obmedziť prevádzku,
- refundácia úrokov z úverov a lízingov za mesiac marec, apríl a máj 2020,
- refundácia nájomného za prevádzky, ktoré boli uzavreté na základe opatrenia ÚVZ SR č. 2595 z 15. 03.2020,
- refundácia škôd vzniknutých zatvorením maloobchodných prevádzok na tovare podliehajúcom skaze (napr. živé kvety, výsadkový tovar, sezónny tovar, a pod.),
- odklad splátok bankových úverov o tri mesiace bez uvedenia v zozname dlžníkov, bez možnosti nárokovania predčasného splatenia úverov zo strán bánk.
4. Iné zamýšľané opatrenia
- podmienečné povolenie otvorenia prevádzok s menším rizikom šírenia choroby, ktoré splnia hygienické požiadavky (gumené alebo igelitové rukavice, dezinfekčné prostriedky, rúška pre predavačov, ako aj vstup pre zákazníkov len s rúškami) - výnimkou naďalej by mali zostať reštaurácie, cukrárne, kaviarne, vinotéky, bary, kluby, aquaparky, masážne salóny, športoviská a iné prevádzky, v ktorých dochádza k zvýšenému kontaktu ľudí,
- otvorenie viacerých hraničných prechodov pre nákladnú automobilovú dopravu (napr. Hosťovce, Šahy, Komárno, Kráľ, Štúrovo, Mníšek nad Dunajcom),
- neukladanie sankcií spoločnostiam, ktoré nemôžu riadne a včas splniť verejnú zákazku
- obmedzenie výkonu kontrolnej činnosti podnikov a podnikateľov, atď.