Jednotlivé členské krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) sú pod neustálym tlakom kybernetických hrozieb, ktoré môžu mať fatálne následky pre fungovanie krajiny, či ovplyvniť viaceré členské krajiny. Na Summite NATO oznámil hovorca aliancie, že sa rozhodli vytvoriť jednotné centrum kybernetickej obrany NATO so sídlom v Belgicku vo vojenskom veliteľstve NATO s názvom SHAPE. Toto rozhodnutie padlo pri 75. výročí vzniku NATO a v momentálnej dobe je nevyhnutným riešením pre zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti.
NICC alebo Centrum integrovanej kybernetickej obrany NATO bude predstavovať základný informačný systém pre vojenských veliteľov NATO, ktorý ich bude varovať pre možnými hrozbami a zraniteľnosťami v kybernetickom priestore. Centrum bude predstavovať prepojenie nie len civilného a vojenského personálu, ale zároveň odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Hlavným cieľom je zvýšiť povedomie o možnosti takýchto útokov a zároveň posilniť kolektívnu odolnosť a obranu jednotlivých členských krajín. Práve včasné varovanie pre kybernetickým útokom môže byť zásadné a rozhodujúce v ochrane aktív a dát.
Politicky motivované kybernetické útoky sú veľmi časté a to práve od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Známe hackerské skupiny ako APT 29 (CozyBear, MidnightBlizzard) a APT 28 (FancyBear) stojace práve na strane Ruska sú zodpovedné za kybernetické napadnutie spoločnosti Microsoft alebo rôznych diplomatických subjektov EÚ. Od začiatku tohto ozbrojeného konfliktu hackerské skupiny ako NoName057, KillNet a Anonymous Sudan neustále ohrozujú kritickú infraštruktúru členov NATO a to najmä DDoS útokmi. Existuje ešte veľké množstvo ďalších skupín ako BlackBasta alebo BlackSuit, ktorých snahou je ohroziť či inak uškodiť jednotlivým subjektom v rámci členských štátov. Práve narastajúci počet týchto útokov priviedol NATO ku vzniku takéhoto centra.
Bez ohľadu na to, kto za útokmi stojí, je dôležité zabezpečiť kybernetickú bezpečnosť NATO. Tento postup sa aplikuje na viaceré oblasti a sektory, ako napríklad sektor finančných služieb, ktorý prechádza na nariadenie DORA. Pre budúcnosť Európy bude dôležité zabezpečiť ochranu aj v oblasti kybernetickej bezpečnosti.