Podľa návrhu Smernice Európskeho Parlamentu a Rady o náležitej starostlivosti podnikov v oblasti udržateľnosti a o zmene smernice (EÚ) 2019/1937 majú členské štáty prijať alebo upraviť svoje vlastné zákony o povinnostiach firiem vo vzťahu k udržateľnosti ich podnikania tak, že stanovené kategórie spoločností by mali po novom vo svojom hodnotovom reťazci identifikovať, predchádzať a zmierňovať porušovanie ľudských práv a environmentálnych noriem. Zo strany dotknutých spoločností je tak vhodné predmetnej problematike venovať pozornosť ešte pred prijatím, resp. transpozíciou predmetnej smernice.
Jednoznačným však je, že spoločnosti, na ktoré sa bude smernica vzťahovať budú musieť mať vypracovaný systém interných zásad a audity hodnotových reťazcov. Rovnako ako v prípade pripomienkovania legislatívneho procesu aj pri implementácií právnych predpisov je možné dosiahnuť vyššiu efektivitu. Táto efektivita sa prejaví v znížení nákladov (či už finančných, časových, alebo organizačných) na zabezpečenie súladu s právnou úpravou.
Táto smernica sa vzťahuje na obchodné spoločnosti ktoré spĺňajú jednu z týchto podmienok:
- spoločnosť mala v priemere viac ako 500 zamestnancov a dosiahla celosvetový čistý obrat viac ako 150 miliónov EUR v poslednom finančnom roku, za ktorý bola zostavená ročná účtovná závierka;
- spoločnosť nedosiahla prahové hodnoty podľa písmena a), ale mala v priemere viac ako 250 zamestnancov a dosiahla celosvetový čistý obrat viac ako 40 miliónov EUR v poslednom finančnom roku, za ktorý bola zostavená ročná účtovná závierka, a to za predpokladu, že aspoň 50 % tohto čistého obratu bolo dosiahnutých v jednom alebo viacerých z týchto odvetví:
i)výroba textilu, kože a kožených výrobkov (vrátane obuvi) a veľkoobchod s textilom, odevmi a obuvou;
ii)poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, rybolov (vrátane akvakultúry), výroba potravín a veľkoobchod s poľnohospodárskymi surovinami, so živými zvieratami, s drevom, potravinami a nápojmi;
iii)ťažba nerastných surovín bez ohľadu na miesto ich ťažby (vrátane ropy, zemného plynu, uhlia, lignitu, kovov a kovových rúd, ako aj všetkých ostatných nekovových minerálov a produktov z lomov), výroba základných kovových výrobkov, ostatných nekovových minerálnych výrobkov a kovových konštrukcií (okrem strojov a zariadení) a veľkoobchod s nerastnými surovinami, základnými minerálnymi výrobkami a medziproduktmi (vrátane kovov a kovových rúd, stavebných materiálov, palív, chemických výrobkov a ostatných medziproduktov).
Služba environmentálneho auditu je v príprave.