Dňa 22.10.2019 Národná rada Slovenskej republiky schválila návrh zákona č. 390/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Ide o novelu Obchodného zákonníka s účinnosťou od 01.10.2020, ktorá výrazným spôsobom zasahuje do viacerých sfér oblasti obchodného práva. V tomto článku si priblížime niektoré zásadné zmeny, ktoré môžu ovplyvniť aj Vás.
Likvidácia spoločnosti
- Za najvýznamnejšie zmenu, ktorá predmetná novela prinesie, možno podľa nášho názoru považovať práve zmeny súvisiace s procesom likvidácie a zrušenia spoločnosti.
- Po novom, spoločnosť vstupuje do likvidácie až momentom zápisu likvidátora do obchodného registra, zatiaľ čo podľa doteraz platnej právnej úpravy bol podstatný moment zrušenia spoločnosti, teda rozhodnutie valného zhromaždenia alebo súdu o zrušení spoločnosti.
- S likvidáciou je úzko spojená povinnosť zložiť preddavok na likvidáciu v podobe finančných prostriedkov, ktoré sa budú môcť využiť na úhradu výdavkov a odmeny likvidátora. Tento preddavok bude zložený do notárskej úschovy. Výška preddavku bola stanovená sumou 1.500,- EUR.
- Po vstupe spoločnosti do likvidácie je likvidátor povinný bezodkladne oznámiť túto skutočnosť všetkým známym veriteľom a vyzvať ich na prihlásenie pohľadávok, pričom je povinný takéto oznámenie aj zverejniť. Po novelizácií zákona bude súd oprávnený uložiť likvidátorovi povinnosť, aby výzvu na prihlásenie pohľadávok opakoval.
- Do 45 dní odo dňa vstupu spoločnosti do likvidácie bude likvidátor povinný vyhotoviť zoznam majetku spoločnosti a zoznam pohľadávok spoločnosti, pričom oba tieto zoznamy je v rovnakej lehote povinný uložiť do zbierky listín.
- Vstupom spoločnosti do likvidácie zaniknú všetky jej jednostranné úkony, napríklad plnomocenstvá, prokúry, poverenia a rôzne iné. Jedinou výnimkou zostávajú plnomocenstvá na zastupovanie v súdnych konaniach – týchto sa novela nedotkne a naďalej ostávajú v platnosti aj po vstupe spoločnosti do likvidácie.
- Doterajšia právna úprava nijakým spôsobom nezakotvovala minimálnu dĺžku procesu likvidácie. Predmetnou novelizáciou však zákonodarca ustanovil, že likvidáciu bude možné ukončiť až po uplynutí 6 mesiacov odo dňa vstupu spoločnosti do likvidácie.
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti
- Predmetná novelizácia prináša aj ďalšiu byrokratickú záťaž, konkrétne v podobe povinnosti úradne osvedčeného podpisu vlastníka (spoluvlastníkov) nehnuteľnosti pre zápis tejto nehnuteľnosti ako sídla spoločnosti do Obchodného registra.
Papierová verzus elektronická podoba
- Podľa predmetnej novelizácie bude od 01.10.2020 Obchodný register ako aj Zbierka listín fungovať výlučne elektronicky, čo má za následok, že akékoľvek podania budú prípustné len elektronickou formou a prostredníctvom na to určených formulárov. Rovnako je potrebné elektronicky priložiť všetky potrebné prílohy. Námietky proti odmietnutiu zápisu budú podávané takisto len elektronicky.
Osobné údaje
- Od 01.10.2020 bude povinnosťou zapisovať do Obchodného registra aj rodné číslo, prípadne dátum narodenia, pokiaľ osobe rodné číslo nebolo pridelené. Tieto údaje však zverejňované nebudú. Pokiaľ takéto údaje zapísane v Obchodnom registri nemáte, musíte tak učiniť spolu s podaním najbližšieho návrhu na zápis, najneskôr do 30.09.2021.
Obmedzenie štatutárneho orgánu konať
- Akékoľvek obmedzenia štatutárneho orgánu konať už viac nebude možné zapísať do Obchodného registra, preto obmedzovanie konania do určitej výšky peňažnej sumy, prípadne nakladanie s nehnuteľnosťami podmienené schválením valného zhromaždenia viac nebude možné. Rovnako tak do 30.09.2021 budú štatutári povinní zosúladiť zápis týchto údajov v Obchodnom registri.
Vplyv exekúcie na podnikanie
- Osoba, voči ktorej je vedená exekúcia, sa nebude môcť stať konateľom ani spoločníkom spoločnosti s ručením obmedzeným. Rovnako tak nebude môcť previesť svoj obchodný podiel či už na iného spoločníka alebo inú osobu a ani nadobudnúť iný obchodný podiel.
Zrušenie spoločnosti
- Pokiaľ spoločnosť neuloží účtovnú závierku do Obchodné registra v lehote 9 mesiacov od jej zostavenia, dostane sa do omeškania. V prípade, že je v omeškaní viac ako 6 mesiacov, súd rozhodne o zrušení spoločnosti. Ako ďalší dôvod na zrušenie spoločnosti bude situácia, kedy orgány spoločnosti nebudú ustanovené podľa zakladajúcich dokumentov spoločnosti. Ak má mať spoločnosť podľa spoločenskej zmluvy 2 konateľov, avšak už viac ako 3 mesiace je vymenovaný len jeden konateľ, ide o dôvod na ex offo zrušenie spoločnosti.